jaunieši
My Blog

Jauniešu potenciāla un labākas nākotnes izredžu stiprināšana

26 jūlijs, 2021

Investīcijas jaunatnē, attīstot viņu potenciālu, izmantojot izglītību, radot darbavietas un ieaudzinot vērtības, kas veicina cilvēces pamatu, ir visbiedējošākais, tomēr daudzsološākais izaicinājums, ar kuru jāsaskaras pasaules līderiem.

Saskaņā ar ANO datiem jauniešu skaits līdz 2030. gadam Jordānijā, Irākā un Saūda Arābijā pieaugs par 15 procentiem, bet Āfrikā – par 42 procentiem.

Šīs izmaiņas jauniešu populācijā paver milzīgas ekonomiskās izaugsmes iespējas un bezmaksas kazino spēles. Tas var palīdzēt jaunajām ekonomikām attīstīt ražošanas potenciālu un radīt tirgus, kas var veicināt pasaules ekonomikas virzību. Tomēr pienācīgas plānošanas un ieguldījumu trūkums jaunatnē var būt katastrofāls, kā mēs dažās valstīs esam redzējuši šīs desmitgades sākumā. Pasaule joprojām cīnās ar šiem izaicinājumiem.

Ir ārkārtīgi svarīgi izmantot globālo jauniešu populāciju, lai tie kļūtu par vērtību viņu pašu sabiedrībā. Ar pareizu politiku un stratēģiju jaunieši var palikt savās valstīs, lai sniegtu ieguldījumu ekonomikā, nevis meklētu neskaidru nākotni, šķērsojot robežas.

Lai sasniegtu šos mērķus, jāpievēršas šādiem četriem stratēģiskajiem pīlāriem: izglītība, nodarbinātība, uzņēmējdarbība un efektīva iesaistīšanās:

·         Izglītība: izglītība ir galvenais pīlārs, risinot jauniešu migrāciju. Kvalitatīva izglītība rada gan tūlītēju, gan ilgtermiņa labumu sabiedrībai. Tas dod jauniešiem efektīvas iemaņas nodarbinātībai vai kļūt par uzņēmējiem, uzlabojot dzīves līmeni, personīgo un garīgo veselību un veicinot mieru un stabilitāti.

·         Nodarbinātība: Jauniešu bezdarbs ir viens no galvenajiem faktoriem, kas piespiež jauniešus no OIK valstīm migrēt labākas dzīves meklējumos. Lai panāktu jauniešu darba vietu pieaugumu, ir svarīgi stiprināt esošās nozares un attīstīt jaunas, konkurētspējīgas nozares.

·         Uzņēmējdarbība: Jauniešu uzņēmējdarbībai ir potenciāls integrēt jauniešus darba tirgū un apkarot nabadzību. Tas savukārt samazinās jauniešu bezdarbu un radīs papildu sociālekonomiskos rezultātus

·         Efektīva iesaistīšanās: papildus ekonomisko iespēju palielināšanai OIK valstu jaunieši būtu efektīvi jāiesaista. Pirmkārt, viņiem jācenšas saņemt informāciju un konsultācijas par lēmumiem, kas ietekmē viņu sociāli ekonomisko labklājību, kas pieņemti viņu kopienās. Otrkārt, viņiem jāspēj veikt pozitīvas un konstruktīvas darbības, lai ietekmētu izmaiņas, kas viņus potenciāli ietekmē.

Šo pīlāru galvenais mērķis ir ieaudzināt jauniešu prātos tādas noderīgas rakstura iezīmes kā vadība, brīvprātīgais darbs, pilsoniskā līdzdalība un prasmju attīstīšana mūžizglītībai un aizstāvībai. Šī iespēju sajūta radīs spēcīgu saikni starp jaunatni un viņu kopienām, novēršot nepieciešamību migrēt labākas dzīves meklējumos.

Papildus četriem iepriekš minētajiem stratēģiskajiem pīlāriem par galvenajiem veiksmes faktoriem varētu būt vērts apsvērt šādus aspektus:

·         Sadarbības stiprināšana ar citām daudzpusējām attīstības bankām un reģionālajām institūcijām

·         Apspriešanās ar jauniešiem un viņu perspektīvas un pieredzes iekļaušana augsta līmeņa stratēģiska dialoga ietvaros.

·         Jauniešu iesaistīšana ar jaunatni saistītu projektu un programmu izstrādē, īstenošanā un novērtēšanā.